Therese und Isabell / Therese and Isabelle – BRD/USA 1968 – režie Radley Metzger.
Na tomto širokoúhlém černobílém snímku, natočeném podle vzpomínek Violetty Leduc, je především zajímavé to, že koncem šedesátých let vznikl v tak sqělé podobě. Režisérovi a producentovi v jedné osobě se podařilo vytvořit emočně naplněnou lesbickou romanci bez jakéhokoli moralizování, bez odsuzování alternativních vztahů, bez autocenzury v erotických obrazech. (Btw, v této souvislosti je poněkud tristní, co oproti relativně přímým milostným scénám a sexuálním náznakům ve filmu Therese and Isabelle muselo být po téměř čtyřiceti letech vystřiženo z parodiální agentky D.E.B.S.)

Film Therese and Isabelle začíná příjezdem ženy středních let do opuštěného kláštera, v němž bylo před dvěma desetiletími dívčí lyceum. Žena prochází parkem, budovami, místnostmi, a melancholicky vzpomíná, co všechno zde jako sedmnáctiletá prožila. Celý děj filmu vidíme jejíma očima a někdy je dokonce očitým svědkem tehdejších událostí. (zajímavý režijní nápad:-) Žena středních let se jmenuje Therese (Essy Persson) - a byla jako dívka, po smrti otce, proti své vůli, matkou a otčímem umístěna právě sem, do internátní školy kdesi ve francouzské části Švýcar.
Cítí se zrazená a opuštěná. Snad proto se rychle skamarádí s milou blondýnkou Isabelle (Anna Gael vl. jm. Anna Gäel) s níž jezdí na kole a chodí na procházky. Když se na scéně objeví fešák v otevřeném voze, každá divačka jistě zaúpí v domnění, že se děj zvrtne do hetera. Nezvrtne. Fešák brzy odpadá a mezi Therese a Isabell se rozvíjí romantická láska i pevné osobní pouto. Po této stránce je film na tehdejší dobu nečekaně otevřený, a to včetně nudity, přesto však zůstává něžný i decentní.
Milovat se na intru je risk, proto si dívky najímají ve městě pokoj v podezřelém hodinovém hotýlku. Therese je prostředí natolik nepříjemné, že pokoj zůstane nakonec nepoužit. Místo hotýlku se dívky scházejí v noci v zahradě intru. Nejde jen o sex, obě plánují společnou budoucnost a jsou spolu velmi šťastné.
Láskyplná idyla jednoho dne bez varování končí. Isabellino místo ve třídě zůstává prázdné. Therese se poté dozvídá, že její přítelkyni odvezla matka nejen z intru, ale i ze země...
V závěru filmu vidí dospělá Therese sama sebe plakat na lavičce nedaleko školy. Přichází mladší děvče s míčem a pláč jí rozmlouvá...
Dospělá Therese, která svou Isabelle už nikdy víc nespatřila, přestože ji očividně stále miluje, odchází z internátní zahrady, nasedá do vozu, odjíždí...

Je zajímavé, že k tomuto filmu byl natočen i alternativní konec, od něhož tvůrci díkybohu upustili. Šlo o to, že v závěru filmu neodjíždí Therese z opuštěného intru sama, nýbrž spolu se svým manželem:-((( Není třeba zdůrazňovat, že podobně napravený závěr by totálně zdegradoval celé tohle úžasné, bohužel ČB, movie.
Film Therese and Isabell nebyl, aspoň podle našich informací, v minulých letech v žádné běžně dostupné TV stanici zaznamenán. Vzhledem k jeho stáří, míře i qalitě sapfismu, s nimiž strčí do kapsy kdekteré slavné jemu podobné můví, například opatrnické Bilitis, nezbývá než přidělit mu superluxusních šest hvězdiček:-)))
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] [#9] [#10] [#11] [#12] [#13] [#14] [#15] [#16] [#17] [#18] [#19] Hodnocení: ******
| zpět |