Tipping the Velvet / Die Muschelöffnerin / (Dívka, co otvírá mušle - prac. překlad) – UK 2002 – režie Geoffrey Sax.
O tomto trojdílném britském televizním filmu, natočeném podle literární předlohy Sarah Waters, některé recenze tvrdí, že jde o jedno z nejlepších děl věnované ženské lásce, co kdy vzniklo. Tyto hlasy rozhodně nelžou. Scénář působí místy natolik labrys friendly, až je to skoro neuvěřitelné. Díky tomu můžeme zhlédnout bezprecedentní šestihvězdičkovou klasiku. Nechceme chrlit levné superlativy, ovšem pokud jde o pomyslné stupně vítězů, stojí na nich bez jednoznačného prvenství Tipping the Velvet spolu s D.E.B.S. a Le Rempart des Bèguines. (Movie Loving Annabelle bude móóóc rádo, když mu When Night Is Falling přenechá čtvrté pořadí:-)
Tipping the Velvet, produkce BBC, je po všech stránkách sqělá práce režií a hereckými výkony počínaje, nasvětlením a mejkapy konče. Odborná kritika by možná mohla pro sebe místy brebtat cosi o červené knihovně, nechme však tyto řeči stranou a pochvalme místo toho práci kamery; která se hýbe, občas si dokonce dělá co chce, ovšem velmi dobře, co je však nejdůležitější, nedá se našroubovat na stativ a znehybnit.

Tipping the Velvet se odehrává ve viktoriánské Anglii v roce 1890. Nan Astley (Rachael Stirling), hlavní hrdinka tohoto filmu, dívka, živící se spolu se svojí sestrou otevíráním mušlí vylovených z nedalekého moře, by žila úplně obyčejným životem, nebýt příjezdu divadelní společnosti. Už při prvním představení se zakouká a později zamiluje do Kitty Butler (Keeley Hawes), herečky, vystupující v pánském kostýmu v roli mladého muže. Kitty háže na závěr každého představení jedné z přítomných dam do obecenstva rudou růži. Nan si moc přeje, aby růži dostala i ona, což se jí po čase díky vytrvalosti splní. Velmi brzy se s Kitty spřátelí a spolu s ní odjíždí do Londýna. Zde obě vystupují ve společném představení, v němž jako kluci svorně hážou dámám do publika růže. V soukromí jsou samosebou šťastný milenecký pár, přičemž ze strany Nan jde o lásku takřka osudovou.
Jednoho dne přichází kruté přeqapení; Nan přisihne partnerku v posteli s ředitelem divadla Blissem - prý se chtějí vzít. Jde o šok tak silný, že ho Nan překoná jen s vypětím všech sil. Z Blissova divadla samosebou okamžitě odchází...

Ve druhé části filmu se Nan seznamuje s mladou sympatickou sousedkou Florence (Johdi May - hrála mimojiné i Léu Papin ve filmu Sister My Sister). Když už to vypadá, že by se mohl zrodit hezký nový vztah, Nan svou známou z čista jasna nekorektním způsobem opouští. Z nedostatku dalšího, především peněz, se hned nato nechá sbalit bohatou třicítkou Dianou (Anna Chancellor), ženou hledající dívku na sex a do společnosti. Dekadentní prostředí londýnských prominetních leseb však Nan nesedí; postrádá v něm vztah a lásku, proto se v závěru druhé epizody s Dianou za dramatických okolností rozchází.

Hladová a vyčerpaná Nan pak bloudí Londýnem, aby posléze omdlela na prahu domu, v němž žije Florence. Tato dívka se na svou bývalou sousedku velmi zlobí a zprvu ji u sebe vůbec nechce. Později se situace vyjasňuje; Florence přijímá omluvu a vysvětluje, že přítomný muž, Ralph (Hugh Bonneville), není její manžel, nýbrž bratr, a malé děťáko, o něž se starají, že patřilo zemřelé kamarádce.
Nan nachází ve Florence novou lásku a také novou chuť do života. Začíná o5 vystupovat, přičemž má v divadle s chlapeckou rolí velký úspěch.

Divačky teď s na5ím čekají, kdy už konečně přijde ono obvyklé odlesbení filmu, zheterování děje, či nějaká jiná katastrofa na závěr, až do sálu socialistů, kde mluví Ralph, vtrhnou Bobbíci a Nan zastřelí, případně že Florence dostane náhle rakovinu, elephantiasis, nebo povolávací rozkaz. Nic z toho se však nestane, děj filmu plyne dál k nádhernému happyendu. Do zápletky místo všech katastrof vstupuje znovu Kitty!

Kitty chce Nan z5, za každou cenu, i kdyby kvůli tomu měla odejít od svého manžela. Nan se teď musí rozhodnout, zda hodí růži na balkón své bývalé lásce, femme fatale Kitty, anebo do přední řady hlediště milé, věrné Florence. Zatímco první zmíněná si je vítězstvím takřka jistá, Florence o sobě čím dál víc pochybuje. Všimla si totiž, jak často její partnerka hledí směrem k lóži; velmi se obává, že růži od Nan nedostane. Chvíle na5í... kamera zabírá zpomalený let růže a...! ...Rudou růži dostává Florence! (Kdo jiný, že?) Zklamaná, dotčená Kitty divadelní lóži opouští, zatímco Nan na pódiu vychutnává ovace a rovněž své předešlé rozhodnutí.

V samém závěru filmu můžeme obě přítelkyně zastihnout na návštěvě u rodičů. Chodí spolu po pobřeží, drží se za ruce a jsou obě velmi šťastné...
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] [#9] [#10] [#11] [#12] [#13] [#14] [#15] [#16] [#17] [#18] [#19] Hodnocení: ******
| zpět |