The Watermelon Woman – USA 1996 – scénář a režie Cheryl Dunye.
Film, který divačky překvapí už tím, že je jiný než očekávají. Vlastně jde o hraný dokument, nebo raději o směsici fikce a reality, jedním slovem Dunyementary:-) The Watermelon Woman není určena divačkám lačným dějových zápletek, nýbrž spíše těm, co jsou obdařeny investigativními sklony.
Cheryl Dunye hraje v tomto filmu samu sebe, a přestože pracuje v jedné z filadelfských videopůjčoven, říká o sobě, že je filmmaker. V praxi to znamená, že tráví volný čas mapováním afroamerické herecké garnitury první poloviny minulého století, což není zrovna snadný úkol: tito lidé, pokud se vůbec dostali na plátno, nebyli mnohdy uvedeni v titulcích.
Cheryl se jako lesba zajímá především o herečky. Když ve filmu z roku 1937 Plantation Memories nalezne citlivou ženskou scénu, pokouší se zjistit, jak se ona herečka tmavé pleti jmenovala. Ke svému přeqapení v titulcích stojí pouze pseudonym Watermelon Woman. Cheryl poté navštěvuje C.L.I.T. (půvabná zkratka, že;))) celým jménem Center for Lesbian Information and Technology, a žena s nickem Watermelon Woman je konečně identifikována. Jde o Fae Richards, ženu obsazovanou ve 30-tých a 40-tých letech do rolí služebných a chův. Objevuje se i další zajímavá skutečnost; Fae Richards měla mít svého času milostný poměr s bílou režisérkou Marthou Page. Cheryl se samosebou pokouší vypátrat bližší informace o tomto vztahu.
Film The Watermelon Woman v sobě skrývá také romantickou lásku hlavní hrdinky. Za partnerku si vybírá jednu z návštěvnic videopůjčovny - Dianu - (Guinevere Turner) zkušenou dívku, která ví, co chce. Dlužno říct, že si paní režisérka vybrala opravdu dobře:-) Milostná scéna Cheryl s Dianou působí opravdu smyslně, a film si díky ní vysloužil nežádoucí pozornost ze strany konzervativních politiků. Tito morálně neposkvrnění pánové označili snímek za obscéní a pornografický. Invektivy z těchto končin nikoho neudiví; Cheryl Dunye je totiž první lesbičkou tmavé pleti a současně režisérkou a scénáristkou filmu prvé kategorie. Jejím kritikům velmi pravděpodobně nešlo o míru erotiky, ta ostatně není na rok 1996 nijak závratná, nýbrž nejspíš o něco úplně jiného :(
Závěrem lze konstatovat, že film The Watermelon Woman snahou nastolovat nepříjemné otázky a koneckonců i svou novátorskou koncepcí zasluhuje narozdíl od experimentů typu Go Fish nejen ocenění, ale i čestné místo ve špičce světových lezmovies. [#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] [#9] [#10] [IMDb] Hodnocení: *****

» review by Jana-neruda «| zpět |